Gatunki

Występujące na Lubelszczyźnie gatunki roślin i zwierząt chronione w ramach sieci Natura 2000

Siedliska

Wystepujące na Lubelszczyźnie siedliska przyrodnicze chronione w ramach sieci Natura 2000.

Obszary Natura 2000

Ostoje sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie
Gatunki Natura 2000
Pokaż gatunki:
Nazwa polska:
Puchacz
Nazwa angielska:
Eagle owl
Nazwa łacińska:
Bubo bubo
Kategoria:
Ptaki
Kod:
A215
Gatunek priorytetowy:
nie
Opis, charakterystyka:
Skrajnie nieliczny ptak lęgowy; gatunek objęty ścisłą ochroną; miejsca lęgowe objęte ochroną strefową. NT (bliski zagrożenia).

Duża, największa i najcięższa sowa Europy. Waga samic może przekroczyć 4 kg, a rozpiętość skrzydeł osiągnąć 180 cm długości. Dymorfizm płciowy jest słabo zaznaczony; samiec jest mniejszy.
Puchacz posiada charakterystyczne, duże, utworzone prze pióra „uszy”. Duże oczy o jaskrawo pomarańczowych tęczówkach ma osadzone, jak u wszystkich sów z przodu głowy. Kto raz zobaczy puchacza nie pomyli go już nigdy z innym ptakiem.
Na upierzonym gliniastożółto ciele występują liczne ciemne, brązowe i czarne plamki. Najwięcej ich jest na grzbiecie, a na piersi przyjmują kształt łezkowaty. Pióra na brzuchu z ciemnymi stosinami, leciutko poprzecznie prążkowane. Na gardle podczas wydawania głosu nastroszone ukazują dużą białą plamę.
Głos, charakterystyczne niskie pohukiwanie, jest słyszalny nawet z odległości 5km.
Jest gatunkiem osiadłym. Gniazduje w obszarach leśnych, najchętniej blisko terenów otwartych (często zbiorników wodnych), gdzie zdobywa pokarm.
Gniazda zakłada na półkach skalnych (w górach), lub na ziemi, zwłaszcza na terenach podmokłych np. w olsach. Często też zajmuje gniazda ptaków drapieżnych czy bociana czarnego. Z tego powodu w niektórych lasach, aby ułatwić mu lęgi zakłada się na drzewach sztuczne platformy, które chętnie zajmuje.
Jak wszystkie sowy niestrawione resztki pokarmu zwraca w postaci wypluwek, które u tego gatunku przekraczają 10 cm długości. Dzięki temu możemy nie tylko stwierdzić obecność ptaków w terytorium, ale i poznać ich lokalny jadłospis.
Polują w zasadzie na wszystkie zwierzęta jakie są wstanie zabić. Od chrząszczy i drobnych płazów, poprzez nornice, małe ptaki, jeże, króliki po zające, duże ptaki czy młode sarny.

Widok puchacza wzbudza niepokój u wszystkich ptaków co niegdyś wykorzystywano podczas polowań.
Występuje w Europie, Afryce Północnej oraz Azji. Jako osiadły gatunek o tak szerokim areale „dorobił się” wielu odmian-podgatunków, różniących się wielkością i tonacją kolorystyczną w upierzeniu.
W Polsce puchacz zwiększył w ostatnich 30 latach swoją liczebność (ok. 270 par) i gniazduje w wielu rejonach kraju.

Najczęstszy jest na Pomorzu, Mazurach, w Wielkopolsce, Karpatach, Kotlinie Biebrzańskiej i Lubelszczyźnie.
W naszym województwie większość z ok. 60 par zajmuje rewiry na północy regionu. Najwięcej w lasach Nadleśnictw: Parczew, Włodawa i Puławy. Stwierdzono też stanowiska w Puszczy Solskiej oraz pojedyncze obserwacje z kilku innych miejsc.


Powiązane obszary Natura 2000:
PLB060003 Dolina Środkowego Bugu, PLB060006 Lasy Parczewskie, PLB060008 Puszcza Solska, PLB060012 Roztocze, PLB060014 Uroczysko Mosty-Zahajki, PLB060015 Zbiornik Podedwórze, PLB060018 Dolina Szyszły, PLB060019 Polesie, PLH060043 Lasy Sobiborskie, PLH060051 Dolny Wieprz, PLB060004 Dolina Tyśmienicy, PLH140011 Ostoja Nadbużańska,

Inne ważne miejsca występowania (w woj. lubelskim):
Lasy ww nadleśnictw nie objęte obszarami Natura 2000.

Dodatkowe informacje:

Źródła danych:
Opracował(a):
Paweł Kołodziejczyk

Szukaj

Obszary:
Gatunki:
Siedliska:
Podstrony:
Wszędzie:

Fraza:

Szukaj na stronie