Gatunki

Występujące na Lubelszczyźnie gatunki roślin i zwierząt chronione w ramach sieci Natura 2000

Siedliska

Wystepujące na Lubelszczyźnie siedliska przyrodnicze chronione w ramach sieci Natura 2000.

Obszary Natura 2000

Ostoje sieci Natura 2000 na Lubelszczyźnie
Gatunki Natura 2000
Gatunki Natura 2000 > Ptaki > Trzmielojad (pszczołojad)
Pokaż gatunki:
Nazwa polska:
Trzmielojad (pszczołojad)
Nazwa angielska:
Honey buzzard
Nazwa łacińska:
Pernis apivorus
Kategoria:
Ptaki
Kod:
A072
Gatunek priorytetowy:
nie
Opis, charakterystyka:
Nieliczny gatunek lęgowy; objęty ścisłą ochroną.
Średniej wielkości ptak drapieżny (rozp. skrzydeł do 140cm); wielkości myszołowa, do którego jest podobny i z którym często bywa mylony. Jednak jest od niego smuklejszy.
Posiada siwawa głowę z delikatnym jak na drapieżnika dziobem, przy którym pióra maja formę drobnych łusek co ochrania go podczas zdobywania pokarmu; tęczówka dorosłego ptaka jest jasnożółta (ciemna u myszołowa). Wierzch ciała siwobrunatny, a skrzydeł brozowo-brunatny z licznymi rozjaśnieniami. Od spodu ubarwienie bardzo zmienne (podobnie jak u myszołowa). W typowym ubarwieniu ma spód ciała i skrzydeł jasny w ciemnobrązowe plamy, układające się w poprzeczne prążki, które są ogólnie bardziej kontrastowe niż u myszołowów. Zwłaszcza wyraźne są paski na lotkach, zaś najpewniejsza cecha jest układ prążków na ogonie (charakterystyczne są trzy grubsze, z których 2 są blisko nasady ogona zaś trzeci najszerszy przed zakończeniem piór). Podczas lotu złożony ogon jest dłuższy i smuklejszy niż u myszołowa i ma zaokrąglone rogi, a lekko złożone skrzydła mają prawie równą tylna krawędź i bardziej wystające, kanciaste nadgarstki. U osobników jasnych, ciemne plamy na nadgarstkach są zawsze owalne (u jasnych myszołowów - wąskie sierpy).

U trzmielojada brak też jest charakterystycznej dla myszołowa jasnej plamy na piersi w kształcie podkowy,.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samica ma ciemniejszy od samca grzbiet, prążki ma spodzie ciała są gęściej osadzone zlewając się na przedniej krawędzi skrzydła i piersi.
Gniazduje w różnego typu i wielkości lasach (preferuje liściaste i mieszane), często dość blisko ich skraju.
Część pokarmu zdobywa na polach i łąkach. Żywi się głównie osami, szerszeniami i trzmielami, które potrafi chwytać w locie, a także ich larwami wydobywanymi z gniazd; na pszczoły poluje wyjątkowo. Ponadto poluje na inne owady, żaby i jaszczurki.

Gatunek wędrowny (IV- pocz.VI) (VIII- pocz..X). Zimuje w Afryce środkowej.
Rozpowszechniony jest w całej Europie i Zachodniej Azji.

W Polsce tylko wysokie góry nie są zasiedlane przez ten gatunek. Choć szacowany na ponad 2000 par, to w wielu rejonach kraju jest słabo rozpoznany; mylony z myszołowem. Częstszy jest we wschodniej Polsce. Największe zagęszczenie stwierdzono w Puszczy Białowieskiej i Lasach Strzeleckich w woj. lubelskim.
W naszym regionie obok ww lasów liczny w Puszczy Solskiej, Roztoczańskim PN, Lasach Parczewskich i Sobiborskich.

Powiązane obszary Natura 2000:
Inne ważne miejsca występowania (w woj. lubelskim):
Tak jak w całym kraju, rozpoznanie nie jest pełne. W atlasie ptaków lęgowych Lubelszczyzny wykazano gniazdowanie w wielu miejscach naszego województwa, lecz są to przeważnie pojedyncze pary.

Dodatkowe informacje:

Źródła danych:
Opracował(a):
Paweł Kołodziejczyk

Szukaj

Obszary:
Gatunki:
Siedliska:
Podstrony:
Wszędzie:

Fraza:

Szukaj na stronie